Global Liderlik Forumu 2016 Gala

Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet Liderlik Okulu tarafından bu yıl 18.’si düzenlenen Global Liderlik Forumu 13-14-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi.

 

13 Mayıs akşamı verilen Gala Yemeği Hükümet Liderlik Okulu Başkanı Burak Küntay’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yemekte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Onur Konuğuydu. Akıncı yemekteki konuşmasında  müzakerelerde karşılıklı suçlamalarla zaman geçiren değil, sorumlu yeni bir anlayışın varlığına dikkat çekti. Toplumlarımızın meşru hak ve çıkarlarını gözetirken diğer toplumun hassasiyetlerini de görmezden gelmeme sorumluluğumuza değinen Cumhurbaşkanı Akıncı bunun yeni bir anlayış olduğunu, 2016 sonuna kadar iki toplumlu, iki kurucu devletin siyasi eşitliğine dayalı ve federal çözüm için çalıştıklarını ifade etti.

 

Küresel anlamda gerek siyasi gerek ekonomik tüm ilişkilere ev sahipliği yapan Global Liderlik Forumu’nun galası da bu geleneği sürdürdü. Bahçeşehir Üniversitesi Graduate School of Business, Executive MBA öğrencilerinin Yabancı Sermayeli Enerji Yatırımcıları Derneği Başkanı ve Graduate School of Business Yönetim Kurulu Üyesi Mario Diel’in Strategic Management dersinde üç holdingin CEO’sunun katkıları ile hazırladıkları projeler için akademiye yaptıkları katkı dolayısıyla Saran Grup adına Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Saran, Doğuş Grup adına Doğuş Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erman Yerdelen, Aksoy Holding adına CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Batu Aksoy’a plaketleri takdim edildi.

 

Türk-Amerikan ilişkilerinin her yıl gündeme alındığı Global Liderlik Forumu’nun gala yemeği bu ilişkilerin pekiştirildiği bir imza törenine sahne oldu. American Turkish Council (ATC) Yönetim Kurulu Başkanı General James L. Jones’un gözetiminde, Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yürütme Kurulu Başkanı Ekim Alptekin ve ATC CEO’su Howard Beasey’in hazır bulunduğu törende Türk-Amerikan ilişkilerini her alanda geliştirmeyi hedefleyen bir anlaşma imzalandı.

 

Global Liderlik Forumunun resmi açılışının gerçekleştiği 14 Mayıs Cumartesi günü Hükümet Liderlik Okulu Başkanı Burak Küntay’ın konuşmasıyla açıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a Yerel Yönetime Katkılarından Dolayı Onur Ödülü takdim edilerek devam edilen açılışta Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Ekim Alptekin, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ve Hükümet Liderlik Okulu Danışma Kurulu Başkanı Köksal Toptan konuşmalarını yaptı. Onur Konuğu olarak katılan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 18. Global Liderlik Forumu’nun açılış konuşmasında barış ve daha adil bir düzen yaratılması gerektiğini anlatan Akıncı, Ortadoğu coğrafyasının yanı başında, Doğu Akdeniz'de bir ada olan Kıbrıs'ta da kalıcı barış ve adil çözüm için yıllardır süren uğraşlar olduğunu kaydetti. Kıbrıs'ta bir çözümün, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları temelinde yaşanan gerginlikler ve çatışma olasılıklarının yerini işbirliğine ve ortak yarara bırakması anlamına da geleceğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, Doğu Akdeniz’deki doğalgazın en pratik, en hızlı, en ucuz yol olarak Kıbrıs ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşmasının yolu açılmış olacağını ifade etti.

 

Global Liderlik Forumu ilk paneli '2016 Seçimleri ve Amerika'nın Uluslararası Düzlemdeki Yeri' konu başlığıyla Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sabri Sayarı moderatörlüğünde, değerli konuşmacılarımız ABD Arkansas Eyaleti Little Rock 23. Belediye Başkanı ve Hillary Clinton’ın Başdanışmanı Patrick Henry Hays, Dünya Bankası Tacikistan Eski Sorumlusu Dr. Marsha McGraw Olive, TAİK Yürütme Kurulu Başkanı Ekim Alptekin'in konu hakkındaki düşünce ve görüşleriyle tamamlandı.

 

Cumartesi gününün ikinci paneli 'Küresel Ekonomik Gelişmeler' konu başlığı adı altında İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özgür Çengel moderatörlüğünde;  Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi ve BETAM Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, AJH Uluslararası İş İlişkileri Yönetici Ortağı ve Eski Büyükelçi Joanna Hofman, Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elif Çepni, Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necip Çakır'ın globalleşen dünyada ki ekonomik gelişmeler hakkındaki  bilgilendirici sunumlarıyla devam etti.

 

İlk günün son paneli “Küresel Ekonomik Dalgalanmalar ve Latin Amerika’da Siyasi İktidarlar” konu başlığıyla Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı moderatörlüğünde, Küba Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals, Panama İstanbul Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez Sanchez, Meksika Ankara Büyükelçisi Martha Elena Federica Barcena Coqui ile Latin Amerika'da yaşanan güncel ekonomik ve politik olaylar,geçmiş yıllarda yaşanan sorunlar üzerinden verdikleri örneklerle katılımcılarımıza farklı bakış açıları sundular.

 

Global Liderlik Forumu’nun 15 Mayıs Pazar günü ilk oturumunda Büyükelçi, T.C. Dış İşleri Bakanlığı Asya-Pasifik Genel Müdürü Ersin Elçin moderatörlüğünde, Yeni Zelanda Ankara Büyükelçisi Sayın Jonathan Andrew Curr, Güney Kore İstanbul Başkonsolosu Youngcheol Cha, Filipinler Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Robert Oxan Ferrer Jr. ve Boğaziçi Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Çin Direktörü Doç. Dr. Yi Liu' nun katılımlarıyla, 'Bölgesel İşbirliğinden Küresel Liderliğe Doğru Asya Pasifik' konu başlığı altında Asya Pasifik bölgesindeki sorunlar, gelişmeler ve çözümler değerlendirildi.

 

Pazar gününkü ikinci oturumumuz Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney moderatörlüğünde, Büyükelçi ve Arap Ligi Devletleri Misyonu Türkiye Temsilcisi Mohamed el Fatah Naciri , Nişantaşı Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Nader Fekri, Eski Büyükelçi, TASAM Başkan Yardımcısı Murat Bilhan, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi  Doç. Dr. Bekir Günay, Cordoba Foundation kurucusu ve CEO’su Dr. Anas Altikriti'nin katılımlarıyla, 'Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Güvenlik ve Siyasi Yapılar' konu başlığı altında Ortadoğuda ve Kuzey Afrikadaki Güvenlik ve Siyasi gündem değerlendirildi.

 

18. Global Liderlik Forumu’nun son panelinde Uluslarası Antalya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tarık Oğuzlu moderatörlüğünde,Bilkent Üniversitesi Uluslarası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Dimitris Tsarouhas,İspanya İstanbul Başkonsolosu Sayın Pablo Benavides Orgaz,Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ole Frahm'ın değerli katılımlarıyla “Dönemsel Krizler Işığında Avrupa Birliği'nin İç Çatışmaşları” konu başlığı altında değerli yorum ve bilgilerin paylaşımıyla tamamlandı.

 

Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet Liderlik Okulu olarak tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

 

 

© Copyright 2016 Burak Küntay